کودک لجباز

کودک لجباز

مجله زیبا - بعضی از رفتار های کودکان را والدین به لجبازی تعبیر می کنند در حالی که شاید اینطور نباشد و این رفتار کودک ممکن است عکس العمل طبیعی کودک باشد

به ادامه بروید

کودک لجباز

- بعضی از پدر و مادرها فکر می‌­کنند بچه کوچکشان بیشتر از چیزی که نشان می‌دهد روی احساسش کنترل دارد.

- گاهی اوقات، وقتی کودک 3 ساله من روی دنده لج می‌افتد و دست از گریه کردن و جیغ کشیدن برنمی‌دارد؛ نمایش به پا می‌کند، مدام روی زمین غلت می‌خورد و این کار را بارها و بار‌ها تکرار می‌کند، بهانه می‌گیرد و مثلا می‌گوید:« من بازم شکلات می‌خواااااام.» (با عصبانیت) به او نگاه می‌کنم و با خودم می‌گویم:« چرا همین را آرام نمی‌گوید؟»


 - بعد از اینکه لحظه بحرانی می‌گذرد و همه چیز تمام می‌شود، به سمت دخترم می‌روم و برای خوشحال کردنش کمی شکلات به او می‌دهم. به خودم یادآوری می‌کنم که او فقط 3 سالش است و من تنها کسی نیستم که از فرزند کوچکم توقع زیادی دارم.

 

   - گروه تحقیقاتی «صفر تا سه»، که زمینه فعالیتش رفتار بچه‌ها در اوایل دوران کودکی است، اخیرا یک آمارگیری از والدین انجام داده و دریافته است که اکثر پدر و مادر‌ها توانایی بچه‌ها را در کنترل رفتار خود دست بالا می‌گیرند.

- چیزی که به آن «شکاف انتظارات» گفته می‌شود.

  متیو ملمد مدیر اجرایی موسسه صفر تا سه، داده‌های به دست آمده از این بررسی را به این صورت توضیح می‌دهد:« داشتن انتظارات واقع‌بینانه از توانایی یک کودک، برای حمایت از پیشرفت سالم او و کاهش استرس کودک و والدین بسیار مهم است. مثلا اگر یکی از والدین تصور کند که فرزندش می‌تواند بیشتر از چیزی که نشان می‌دهد، خودش را کنترل کند؛ ممکن است این تصور باعث ناامیدی و سرخوردگی پدر یا مادر شده و به جای حمایت، واکنشی تنبیهی در پی داشته باشد.»

 

+ نتایج دیگر این تحقیق نشان می‌دهد:


- 56 درصد والدین می‌گویند کودکان زیر سه سال می‌توانند میل به انجام کاری ممنوع را در خود کنترل کنند.
- 36 درصد آن­ها معتقدند کودکان زیر دو سال هم چنین کنترلی روی خودشان دارند.
- 43 درصد فکر می­کنند بچه‌های زیر دو سال می‌توانند با بچه‌های دیگر ارتباط برقرار کنند.
- 24 درصد والدین می‌گویند بچه‌های یک ساله یا حتی کوچک‌تر وقتی سرخورده می‌شوند، می‌توانند جلوی کج خلقی و بداخلاقی را بگیرند.
- 42 درصد آن­ها هم معتقدند این توانایی بعد از دو سالگی در بچه‌ها شکل می‌گیرد.
 
+ اما واقعیت این است:


  - توانایی کنترل خود در واقع بین سه و نیم تا چهار سالگی شکل می‌گیرد وحتی سال‌های بیشتری طول می‌کشد تا به‌طور مداوم مورد استفاده قرار بگیرد.
- مهارت‌های به اشتراک‌گذاری توانایی‌ها و مهارت‌ها بین سه تا چهار سالگی بهبود می‌یابد.
- کنترل عاطفی نیز تا قبل از همین سن (سه و نیم تا چهار سال) پیشرفتی نخواهد داشت.
 
    - با توجه به نتایج بررسی، ملمد به والدین توصیه می‌کند:« سال‌های اول زندگی کودک برای آموزش است نه برای تنبیه. هنگامی که پدر و مادرها انتظارات واقعی از توانایی‌های فرزند خود داشته باشند، می‌توانند رفتار خود را به شیوه‌ای موثر و حساس هدایت کنند.»

-  این نظرسنجی همچنین نشان داد که بسیاری از والدین که صبر کافی هم دارند، وقتی بچه کنترل خود را از دست می‌دهد، ممکن است کنترل احساس خودشان را نداشته و با آن بچه غیر‌منطقی دعوا کنند.


- بله.. مطمئنم خیلی از پدر و مادر‌هایی که این مطلب را می‌خوانند، چنین روزهایی را می‌گذرانند. نگران نباشید. بچه‌های شما هم بالاخره کنترل شخصی خود را بهتر خواهند کرد، تا زمانی که خودشان پدر و مادر بچه‌های کوچولوی جیغ جیغو بشوند

نی نی سایت  ninisite.com

بازنشر:مجله زیبا برای خانواده های ایرانی