سرخک باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود

سرخک باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود

بخش پزشکی مجله زیبا - شما چقدر از بیماری سرخک می دانید؟ عفونت سرخک می‌تواند موجب صدمات بلندمدت به سیستم ایمنی بدن شود و افراد را در برابر سایر عفونت‌ها آسیب‌پذیرتر کند.

به ادامه بروید

- متخصصان علوم پزشکی در آمریکا با انجام مطالعات جدیدی دریافته‌اند که عفونت سرخک می‌تواند موجب صدمات بلندمدت به سیستم ایمنی بدن شود و افراد را در برابر سایر عفونت‌ها آسیب‌پذیرتر کند.

- نتایج این مطالعه که شرح آن در نشریه آنلاین "ساینس" منتشر شده نشان داده است ویروس سرخک بخشی از "حافظه ایمونولوژیک" را در سیستم ایمنی بدنِ انسان‌ها و راسوهایی که تحت آزمایش قرار گرفتند، مختل می‌کند.

 

- بررسی‌های آزمایشگاهی روی نمونه‌های خون ۷۷ کودک واکسینه نشده قبل و بعد از شیوع سرخک آشکار ساخت که ویروس این بیماری بین ۱۱ تا ۷۳ درصد از آنتی بادی‌های محافظتی در بدن این کودکان را از بین می‌برد.

- این در حالیست که این آنتی‌بادی‌ها به طور معمول از بدن در برابر ویروس‌های آنفلوآنزا و تبخال و نیز باکتری‌های عامل ذات‌الریه و عفونت‌های پوستی حفاظت می‌کنند.

 

- این آنتی‌بادی‌ها پروتئین‌های موجود در خون هستند که حافظه ایمونولوژیک بدن در مواجهه با ویروس‌ها محسوب می‌شوند و به بدن کمک می‌کنند که در برابر تکرار عفونت‌هایی که قبلا به آنها مبتلا شده مقاوم شود.

- بدون وجود این آنتی بادی‌ها، کودکان بخش قابل توجهی از سیستم دفاعی خود را از دست داده و در نتیجه دوباره در برابر همان ویروس‌های قبلی آسیب‌پذیر خواهند شد.

- محققان می‌گویند این یافته‌ها تاکیدی بر ضرورت واکسیناسیون گسترده در برابر ویروس سرخک است. سرخک یک بیماری به شدت واگیردار است و هر فردی که در برابر این ویروس واکسینه نشده باشد می ‌تواند در هر سنی به آن مبتلا شود.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

پایان مطلب/