خانم های باردار از این خوردنی ها دوری کنند

بخش بارداری-مجله زیبا - خانم هایی که عادت به خوردن چای و قهوه دارند سعی کنند در این دوران از نوشیدن آنها پرهیز کنند زیرا خطرات و عوارضی را برای جنین به همراه خواهند داشت

به ادامه بروید

خدیجه رحمانی متخصص تغذیه درباره تغذیه زنان باردار اظهار کرد: تغذیه زنان در دوران بارداری از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا دیگر تنها نیستند و نوزاد خود را به همراه دارند. زنان باردار باید در این دوره از یکسری مواد غذایی دوری و برخی را به فراوانی مصرف کنند.

 

* وی در ادامه گفت : زنان باید در طول بارداری از نان و غلات، میوه ها سبزیجات، شیر و ماست به مقدار کافی مصرف کنند زیرا اگر به اندازه کافی انرژی دریافت نشود، پروتئین موجود در بدن به جای ذخیره شدن مورد استفاده قرار می گیرد.

* منبع خوب برای تامین پروتئین بدن مادر و نوزاد حبوبات است که به عنوان سازنده بافت بسیار مفید خواهند بود. زنان باردار باید از سبزیجات و میوه ها به وفور استفاده کنند تا بتوانند ویتامین‌های  C، A و مواد معدنی را در بدن خود تأمین کنند. میوه‌هایی همچون پرتقال، نارنگی ،لیمو ،انگور منشاء بسیار خوبی برای تامین ویتامین هاهستند .

 

* متخصص تغذیه بیان کرد: اگر زنان باردار از شیر و ماست به اندازه کافی مصرف نکنند حتماً بعد از زایمان دچار پوکی استخوان و پوسیدگی دندان خواهند شد. پس بهتر است در آن دوران به اندازه کافی پروتئین و مواد معدنی را دریافت کنند.

 

* وی تاکید کرد: به زنان باردار توصیه می‌شود در خوردن گوشت ها بخصوص گوشت ماهی بسیار دقت کنند زیرا اگر مرغوب ، خوب و سالم نباشند ممکن است حاوی مقدار فراوانی رسوب و جیوه باشند که برای نوزاد بسیار خطرناک خواهد بود.

 

* رحمانی گفت: زنانی که عادت به خوردن چای و قهوه دارند سعی کنند در این دوران از نوشیدن آنها پرهیز کنند زیرا خطرات و عوارضی را برای جنین به همراه خواهند داشت. زنان باردار باید دقت کنند که پرخوری نکنند بلکه مناسب و خوب غذا مصرف کنند تا به وزن ایده آل بارداری  برسند.

* زیرا اگر وزن به صورت صعودی حرکت کند و مناسب نباشد برای جنین و مادر خطراتی را به همراه خواهد داشت. حتی چاقی بی ربط و بدون برنامه مانع تنفس راحت مادر و نوزاد خواهد شد.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

بازنشر : mziba.ir