سرطان پانکراس خطرناک و با کمترین علائم

سرطان پانکراس خطرناک و با کمترین علائم

بخش سلامت مجله زیبا - سرطان لوزالمعده یا پانکراس یکی از خطرناک‌ترین سرطان‌های جهان محسوب می‌شود و در مجامع علمی به "سرطان خاموش" شهرت دارد

به ادامه بروید

مهدی تهمتن درباره سرطان پانکراس اظهار کرد: سرطان لوزالمعده یا پانکراس یکی از خطرناک‌ترین سرطان‌های جهان محسوب می‌شود و در مجامع علمی به "سرطان خاموش" شهرت دارد، زیرا علائم آن زمانی آشکار می‌شود که بیماری کاملاً پیشرفت کرده باشد.

 

* وی افزود: سرطان پانکراس تا زمانی که به مراحل خطر نرسیده باشد، معمولاً علامتی ندارد یا به دلیل ساده بودن علائم این بیماری، بسیاری از افراد، علائم را جدی تلقی نمی‌کنند.

 

* تهمتن با تاکید بر اینکه شایع‌ترین علامت سرطان پانکراس، زرد شدن چشم و پوست است، تصریح کرد: در سرطان پانکراس مجرای صفراوی مسدود می‌شود و به دلیل تجمع صفرا در خون، رنگ پوست و چشم، زرد می‌شود که به آن زردی انسدادی می‌گویند؛ این انسداد باعث تیره شدن رنگ ادرار و روشن شدن رنگ مدفوع می‌شود.

 

* وی افزود: درد شکم، تهوع، دل پیچه، بی اشتهایی، کسالت، نفخ و افزایش قند خون از مهم‌ترین علائم سرطان پانکراس هستند همچنین کاهش وزن بدون علت و ناگهانی نیز می‌تواند از علائم این بیماری باشد.

 

* این متخصص گوارش با اشاره به نقش عوامل ژنتیکی در ابتلا به سرطان پانکراس گفت: در صورت ابتلای یکی از اعضای درجه یک خانواده به سرطان پانکراس، احتمال بروز آن در سایر اعضای خانواده ۲ تا ۳ برابر بیشتر می‌شود.

 

* وی با بیان اینکه رژیم غذایی و سبک زندگی افراد در بروز سرطان پانکراس موثرند، هشدار داد: استعمال سیگار و قلیان و مصرف بیش از حد گوشت قرمزخطر ابتلا به این سرطان را افزایش می‌دهد.

 

* تهمتن همچنین بر اهمیت تشخیص به موقع بیماری تاکید و خاطرنشان کرد: طی چند سال اخیر میزان موفقیت جراحی سرطان پانکراس در ایران افزایش یافته است، اما باید توجه داشت که احتمال اینکه یک فرد به مدت ۵ سال بعد از عمل جراحی زنده بماند ۳۰ درصد است بنابراین تشخیص به‌موقع بیماری، می‌تواند بیمار را از کام مرگ نجات دهد.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

بازنشر:mziba.ir